XVIII Forum Zootechniczno – Weterynaryjne zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Zootechniczne oraz Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
- News
- Odsłony: 1996
W dniach 18 i 19 kwietnia 2024 nasi doradcy genetyczni uczestniczyli w XVIII Forum Zootechniczno – Weterynaryjnym zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Zootechniczne oraz Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Temat przewodni Forum to „Rozród zwierząt w dobie selekcji genomowej”.
Forum podzielone było na dwie grupy organizacyjne dotyczące koni oraz bydła. Nas oczywiście interesowało bydło.
Pierwszego dnia odbyły się warsztaty terenowe na fermach Niechłód oraz Trzebiny należących do Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare Sp. z o.o.
Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję porównać dwa obiekty przeznaczone dla stad liczących po kilkaset sztuk z dojem kilkoma robotami Lely. Była to ferma z 2012 r w Niechłodzie oraz niedawno oddana do użytku ferma w Trzebinach.
Podczas zwiedzania odbyło się kilka wykładów i dyskusji na tematy związane z wprowadzonymi rozwiązaniami w tych nowoczesnych obiektach. Chodziło zarówno o rozwiązania techniczne budynków i urządzeń jak i hodowlane, żywieniowe i zoohigieniczne bydła.
Kolejny dzień to wizyta w budynku Biocentrum UP w Poznaniu.
Przez cały dzień odbywało się szereg wykładów, a po nich gorących dyskusji dotyczących poruszonej tematyki.
Główna tematyka dyskusji to rozród, mikotoksyny, żywienie a rozród, genetyka i płodność, embriotransfer oraz patologie układu rozrodczego.
Ważnym aspektem powyższych spotkań i dyskusji był fakt mieszania się poglądów naukowców, praktyków, firm doradczych oraz studentów.
Miłe i pouczające było uczestnictwo w tak wyjątkowym wydarzeniu i już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejne Forum w 2025 r.