Po pandemicznej przerwie powróciła w kalendarz wydarzeń, długo oczekiwana konferencja „KROWY MLECZNE W PYTANIACH : NAUKA – PRAKTYCE”. Organizatorem konferencji był Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i Katedra Żywienia Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa pod przewodnictwem Prof. dr hab. inż. Zygmunta Kowalskiego. Pan Profesor dobrze zorganizowaną konferencją, kolejny raz przyciągnął liczne grono zainteresowanych słuchaczy z całego świata. Liczba uczestników tegorocznej konferencji przekraczała 400 osób, nasz firma również wzięła w niej udział. Wysokie zainteresowanie konferencją zawdzięczamy prelegentom z całego świata nauki i praktyki oraz podejmowaną przez nich tematyką rozrodu bydła i ketozy. Konferencja była dwudniowa i każdy dzień był poświęcony innemu zagadnieniu, jednakże omawiane problemy były ze sobą ściśle powiązane. Tematy wykładów były przedstawione w formie pytań, a prowadzący prelekcję wyjaśnili każde zagadnienie.
Dzień pierwszy: Rozród krów mlecznych – jak wiele zależy od ich żywienia?
Prowadzący wykłady wyjaśnili nam, jak wiele zależy od nas samych, hodowców, bo to właśnie my decydujemy w jaki sposób i czym karmimy nasze krowy. W ten sposób wpływamy na procesy zachodzące w organizmie zwierząt, a one potem, przekładają się na cielność i wyniki produkcyjne naszego stada.
Dzień drugi: Ketoza u krów mlecznych – choroba czy zaburzony status metaboliczny?
W tym dniu prelegenci starali się uświadomić słuchaczom, jak ważna jest obserwacja stada i wczesne wykrywanie stanów podklinicznych ketozy oraz jak zapobiegać i walczyć z problemem. Przedstawili również jakie straty generuje w stadzie bagatelizowanie przez nas tej jednostki chorobowej.
Konferencja dostarczyła nam, po raz kolejny sporej dawki wiedzy, z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne spotkanie z cyklu „KROWA MLECZNA W PYTANIACH: NUKA – PRAKTYCE”.
Zdjęcia: Damian Treliński