Wytłumaczyliśmy już, jak czytać indeks NTM i pokazaliśmy logikę, która stoi za wagami poszczególnych cech naszego programu hodowlanego. Od teraz skupiać się będziemy na 14 głównych cechach, które są zawarte w indeksie NTM. Będziemy starać się wytłumaczyć, jak ich używać.
Produkcja jest jedną z najistotniejszych - jeśli nie najistotniejszą - cechą w hodowli bydła mlecznego. Bez zdolności do wyprodukowania wystarczającej ilości mleka, krowa nie będzie wspierać zrównoważonego i dochodowego biznesu mleczarskiego. Indeks produkcyjny opisuje potencjał genetyczny córek buhaja do produkcji mleka, tłuszczu i białka.
Wartość hodowlana dla produkcji jest więc kombinacją 3 składowych.
Nasz indeks produkcyjny zawiera informację o wartości hodowlanej dla kilogramów mleka, kilogramów tłuszczu oraz kilogramów białka, w 3 pierwszych laktacjach. Mamy również wartości hodowlane dla zawartości procentowej tłuszczu i białka w mleku.
Aby obliczyć indeks produkcyjny, składający się z wyżej wymienionych trzech składowych, używamy specjalnej formuły. Formuła ta różni się nieznacznie w zależności, czy wyliczany indeks dotyczy rasy VikingJersey czy VikingRed i VikingHolstein.
VikingRed i VikingHolstein:
Mleko x (-0.20) + Tłuszcz x (0.40) + Białko x (0.80)
VikingJersey:
Mleko x (-0.30) + Tłuszcz x (0.50) + Białko x (0.80)
Dlaczego używamy ujemnej wagi dla kilogramów mleka? Zależy nam na wysokiej zawartości białka i tłuszczu, dlatego też waga dla kilogramów mleka jest ujemna. W ten sposób możemy poprawić całkowitą wartość produkcji oraz jakość mleka - czyli ilość suchej masy - w optymalny sposób. We współczesnym przemyśle mleczarskim coraz większą wagę przywiązuje się do składu mleka, a nie tylko do jego objętości, wiele mleczarni płaci też producentom mleka za suchą masę.
Córka buhaja, którego szacowana wartość hodowlana (EBV)wynosi 120, wyprodukuje dużo więcej mleka niż córka buhaja o średniej wartości hodowlanej dla produkcji równej 100. Na przykład, średnia produkcja mleka dla krowy holsztyńskiej w Skandynawii wynosi 11011 kg (3 pierwsze 305-dniowe laktacje). Córka buhaja o wartości hodowlanej dla produkcji równej 120 wyprodukuje tego mleka o 656 kg więcej!
Indeks produkcyjny oparty jest na wiarygodnych danych, pochodzących z 95% objętych oceną stad z Danii, Szwecji i Finlandii.