
Przyśpieszona inwestycja w wprowadzenie technologii efektywnego skarmiania
VikingGenetics inwestując w rozwój rolnictwa, chce przyśpieszyć wprowadzanie danych ponad 30 000 krów do swojego nowego programu Nordic Save Feed Index. Czego efektem będzie rejestracja ponad 1 300 000 dziennych wpisów dotyczących paszy zjadanej przez krowy do 2025 roku.
W ramach zaangażowania w innowacyjną hodowlę i rolnictwo przyjazne środowisku, Rada Dyrektorów VikingGenetics postanowiła przyśpieszyć inwestycję w projekt Cattle Feed Intake System (CFIS), który zbiera dane do obliczania indeksu Saved Feed Index (wskaźnika oszczędności paszy).
Celem jest zebranie danych dotyczących spożycia paszy od 30 000 krów do roku 2025 dla trzech głównych ras mlecznych- holsztyńskiej, jersey i czerwonego bydła mlecznego. VikingGenetics jest jedyną firmą na świecie, która oblicza indeks Saved Feed dla ras jersey i czerwonego bydła mlecznego.
Ta inwestycja ma na celu dalsze rozwijanie współpracy z rolnikami na rodzinnych rynkach VikingGenetics (Dania, Finlandia i Szwecja) oraz całym światem, dając im większy dostęp do wiarygodnych danych dotyczących wydajności paszy. Dane mogą pomóc rolnikom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji, zwiększających wydajność paszy w ich stadach, tym samym obniżając koszty, redukcję emisji metanu oraz ułatwienie im życia.
Johan Svensson- prezes zarządu VikingGenetic- naświetla kwestie związane z korzyściami płynącymi z lepszych parametrów skarmiania dla hodowców: „VikingGenetic chce umocnić swoją pozycję, jako światowych liderów selekcji bydła w zakresie poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenia wpływu na klimat. To doskonały czas na promocję inwestycji w System CFIT i zebranie większej ilości danych od większej ilości krów. Przyniesie to ogromny zysk dla hodowców oraz dla naszej planety”.
Badania na temat gazów cieplarnianych wykazały, że średnio 6% energii, którą spożywa krowa jest wykorzystana do produkcji metanu. Jednakże wartość ta może wahać się od 2 do 12%, w zależności jak efektywnie krowa przetwarza paszę w mleko.
Czym jest CFIT i indeks Saved Feed?
CFIT jest opatentowanym programem wykorzystującym sztuczną inteligencję, kamery 3D oraz głęboką wiedze związaną z monitorowaniem spożywanej paszy przez zwierzęta 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, na masową skalę, nie ingerując w ich życie. Obecnie system ten wprowadzany jest w 19 oborach partnerskich firmy VikingGenetic i monitoruje 7 000 krów- z planami na kolejne instalacje w latach 2023-2024- by zwiększyć ilość tych zwierząt do 30 000.
Dane od krów są zbierane indywidualnie w ciągu całej laktacji, a obserwacja nie ma wypływu na codzienną rutynę gospodarstwa oraz nie zaburza naturalnego zachowania krowy.
Zbierane dane pomogą rozwijać indeks Saved Feed, który od 2019 roku zapewnia przekazywanie przez byki genów związanych z efektywnością wykorzystania paszy na ich potomstwo oraz efektywność tych genów. Indeks ten używany jest we wszystkich krajach, w których obecny jest VikingGenetic, pomagając hodowcom bydła mlecznego w wyborze buhajów na podstawie wydajności paszy u ich córek.
Louise Helmer CEO VikingGenetic dodaje: „ Wierzymy, że indeks Saved Feed bazujący na danych przynajmniej 30 000 krów mlecznych do 2025 roku, przyniesie korzyści wszystkim hodowcom korzystających z naszej genetyki. Z dostępem do tego przedsięwzięcia, będziemy w stanie szybciej wprowadzić przyjazne środowisku krowy w ofertę produkowanego przez naszą firmę nasienia”.
Więcej informacji to bardziej efektywnie żywione krowy.
„W VikingGenetics mamy jasną strategię wspierania i inwestowania w badania i rozwój mających na celu maksymalizację korzyści dla rolników, wspieranych przez nasze partnerstwo oraz różne organizacje badawcze i akademickie” – mówi Søren Borchersen, dyrektor ds. badań i rozwoju (CRADO) w firmie VikingGenetics. „ Dzięki ponagleniu naukowców z VikingGenetics i Uniwersytetu Aarhus w Dani uzyskali oni finansowanie wcześniej niż pierwotnie planowano, co z kolei przyśpieszy rozwój instalacji CFIT w większej liczbie gospodarstw w naszych krajach”.
W ten sposób firma VikingGenetics i jej partnerzy naukowi będą w stanie wydajniej i szybciej zbierać dane z większej liczby stad o różnych systemach produkcji i sposobach zarządzania. Spowoduje to uzyskanie obszerniejszych i bardziej wiarygodnych danych dla VikingHolstein, VikingJersey oraz VikingRed, co przyniesie korzyści ze współpracy rolników i naukowców w postaci wysokowydajnych produkcyjnie, o dobrym wykorzystaniu paszy i niskiej emisyjności stad.
Pan Borchersen dalej wyjaśnia, jak duże znaczenie ma zebranie większej ilości danych: „System CFIT jest właściwym systemem do wykonywania bezpośrednich pomiarów spożycia paszy i masy ciała na dużą skalę u poszczególnych krów stad produkcyjnych. Szybsze uzyskanie danych, da nam pewność pełnego wykorzystania systemu CFIT w naszych ocenach.
W ten sposób będziemy mogli również zając się innymi kluczowymi kwestiami dla przyszłej produkcji mleczarskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowych i wydajnych krów”.
Hodowla krów przyszłości
Dzięki CFIT i wskaźnikowi Saved Feed Index hodowcy bydła mlecznego mogą prowadzić hodowlę ukierunkowaną na poprawę wykorzystania paszy- bez uszczerbku na produkcji, zdrowiu i płodności krów. W połączeniu z testami gnomicznymi rolnicy uzyskują szczegółową wiedzę o potencjale genetycznym każdej krowy pod kątem cech przynoszących zysk. W ten sposób mogą zidentyfikować krowy osiągające najlepsze wyniki i o najlepszym wykorzystaniu paszy oraz wykorzystać je w dalszej selekcji hodowlanej, przyjaznej klimatowi.
Nowe badania wykorzystujące dane zebrane przez CFIT szacują, że do 2050 roku redukcja gazów cieplarnianych produkowanych przez krowy doprowadzą do redukcji o 3,2 mln kg, CO2 rocznie-, czyli ok 20% mniej całkowitej emisji bydła na rodzinnym rynku VikingGenetics do 2050r.- liczby prawdopodobnie będą się poprawiać w ujęciu rocznym, w miarę udostępniania większej ilości danych.