
W dniach 28- 30 listopada mieliśmy okazję uczestniczyć w Progeny Tour- wyjeździe, który zorganizowała współpracująca od lat z PH Konrad firma Bayern- Genetik GmbH. Naszym przewodnikiem i opiekunem był nasz przyjaciel Vladimir Varchola area sales menager z firmy Bayern- Genetik.
Wyjazd miał na celu pokazanie uczestnikom jak wygląda hodowla bydła rasy Simental w Bawarii. Podczas tych wspólnie spędzonych 3 dni mieliśmy okazję zwiedzić aż 11 gospodarstw. Każde z nich było prowadzone w inny sposób, ale w każdym było widać pasję i chęć doskonalenia stada. Szczegółowo zaprezentowano nam krowy wybrane przez hodowców, ale mieliśmy również okazję oglądać całe stada.
Zapoznaliśmy się z ideami kierującymi hodowcami Simentali z Bawarii oraz sposobem utrzymania ich stad. Była to też doskonała okazja by wymienić się doświadczeniami oraz przemyśleniami z innymi uczestnikami z krajów takich jak: Czechy, Niemcy, Kazachstan i Chiny.
Dominującym sposobem utrzymania bydła Simentalskiego w Bawarii jest utrzymanie alkierzowe, wolnostanowiskowe. Żywienie skupione jest na skarmianiu dobrej jakości kiszonką oraz uzupełnione o pasze treściwe podawane w stacjach paszowych.
Bawarscy hodowcy, których odwiedziliśmy, dążą do zachowania Simentala dwukierunkowego, czyli takiego, który dostarczy zarówno mleko jak i mięso. Simentale te to bydło o mocnej budowie, dobrej wydajności rzeźnej i o dobrym wykorzystaniu paszy. Krowy tej rasy mają również potencjał do ponadprzeciętnej wydajności mlecznej – średnio wydajność stad wynosi 7000 a niektóre sztuki osiągają nawet 14000. Dodatkowo, w porównaniu z rasami typowo mlecznymi takimi jak HF, rasa ta odznacza się wysoką długowiecznością.
Wielu hodowców w Polsce zniechęca się do Siminetali zaraz po pierwszej laktacji, lecz warto zaczekać ze sprzedażą krowy, ponieważ w tej rasie można zaobserwować znaczny wzrost wydajności mlecznej w drugiej i późniejszych laktacjach. Należy także dać Simentalom czas na dojrzewanie, pierwsze krycie zalecane jest w 19 miesiącu życia lub po osiągnięciu wagi 450 kg.
Rasa Simental ma wiele zalet w hodowli w czystości rasy, ale jest również ciekawym rozwiązaniem przy krzyżowaniu międzyrasowym, mającym na celu wykorzystanie zjawiska heterozji (czyli wybujałości mieszańców w pokoleniu F1) i poprawę parametrów stada w dalszych pokoleniach. Szczególnie warto pomyśleć o tej rasie, gdy chcemy polepszyć parametry związane z rozrodem i zdrowotnością.