Zarówno w katalogu PH Konrad jak i na stronie internetowej VikingGenetics, na kartach katalogowych poszczególnych buhajów ras VG znaleźć możemy przeróżne, kolorowe oznaczenia. Są to piktogramy, które w łatwy i obrazowy sposób pokazują nam, czym wyróżnia się dany buhaj. Piktogramy ułatwiają szybki wybór buhajów odpowiedzialnych za poprawę danej grupy cech, dlatego warto z nich korzystać. A co dokładnie oznaczają i jakie warunki musi spełniać buhaj, aby takie oznaczenie dostać? Zapraszamy do lektury.
Stale rosnące wymagania, dotyczące zrównoważonej produkcji żywności, spowodują, że przemysł mleczarski będzie odgrywał kluczową rolę. Uwaga zwrócona zostanie na hodowców bydła mlecznego, którzy, aby spełnić wymagania, będą musieli zadbać o to, by ich hodowla była zrównoważona, a stada wydajne.
W gospodarstwie Törlan Lantbruk system krzyżowania ProCROSS pojawił się w 2013 roku. Zarządzający stadem Bengt Svensson i Ulf Person postanowili zachować pewną liczbę krów rasy holsztyńskiej do hodowli w czystości rasy, ale w drugiej części stada, aby zwiększyć opłacalność produkcji, wprowadzili koncepcję ProCROSS.
Z myślą o potrzebach naszych klientów we współpracy z firmą DE LAGE LANDEN LEASING POLSKA S.A. przygotowaliśmy atrakcyjną propozycję finansowania zakupu bydła mlecznego.
Typowe różnice w kondycji między poszczególnymi krowami wynoszą +/- 0,5 punktu, w porównaniu do średniej kondycji całego stada. Osiągnięcie średniej kondycji stada na poziomie 3,0 pkt będzie więc oznaczało, że tylko kilka zwierząt będzie w krytycznej dla zdrowia kondycji powyżej 3,5 pkt i kondycja tylko kilku krów będzie niższa niż 2,5 pkt, co zdecydowanie obniży ich wydajność.
Niezależnie od rasy i numeru laktacji, kondycja krowy w momencie zasuszenia i wycielenia powinna wynosić 3 pkt (w skali 1-5). Jest to zalecana średnia kondycja dla całego stada - im mniejsze zróżnicowanie kondycji między krowami w stadzie, tym lepiej.
18-400 Łomża, Poligonowa 28c
NIP: 718-100-91-02
tel. 86/215-11-15